Keman Eğitimi

Keman eğitimi her yaş ve eğitim seviyesindeki bireylerin katılabileceği bir süreç olup, öğrencilerin kişisel gelişimlerinde olumlu etkilere sahiptir. Öğrencide müzik sevgisini uyandırmak ve müziğe olan kabiliyetlerini mükemmel bir çalgı üzerinden ortaya çıkarmaya olanak sağlayan keman eğitim, duruş, tutuş ve temel nota eğitimi ile başlar. Keman eğitimindeki ideal başlangıç yaşı fiziksel yeterliliğe bağlı olarak 7 yaş olarak kabul edilebilir.

İsteyen öğrencilere kurs sonunda yapılacak değerlendirme sınavı sonucunda kurs bitirme belgesi verilir. Hemen hemen tüm müzik türlerinin vazgeçilmez bir enstrümanı olan keman, batı kaynaklı bir çalgı olmasına rağmen tüm dünyada en yaygın olarak kullanılan enstrümanlar arasında yer alır.

Keman Hakkında Genel Bilgiler

Keman eğitimi öncelikle çalgının tanınması ve benimsenmesi ile başlar. Dünyanın en bilindik orkestra çalgısı olan keman, yaylı bir enstrümandır. En önemli özelliklerinden biri piyanodan sonra en geniş ses aralığına sahip olmasıdır. 1500 yıllarında İtalya’da ortaya çıktığı sanılan keman, ilk kullanıldığı yıllarda alt sosyal sınıfların kullandığı bir çalgı olarak görülmüş, kısa süre içerisinde statüsü yükselerek orkestraların vazgeçilmezi olarak benimsenmiştir. Keman ailesinde farklı ses aralıklarına sahip olan,

  • Viyola,
  • Viyolonsel
  • Kontrbas gibi çalgılar bulunmaktadır.

Birkaç farklı ana parçadan oluşan kemanda ön kapak, arka kapak, çenelik, tuşe, sap, salyangoz, burgular, köprü, kuyruk ve alt eşik yer almaktadır.

Keman eğitimleri enstrümanı profesyonel anlamda tanıyan ve bu konuda uzman eğitimciler tarafından verilmekte olup, eğitim süreleri ve ders günlükleri eğitim öncesinde planlanmaktadır.


Keman Eğitiminde Yer Alan Konular

Keman eğitimi enstrümanın üst düzeyde çalınması yanında, teorik bilgiler de içeren bir süreçten meydana gelir. Eğitime başlayan tüm öğrencilere verilen müfredatın düzenli ve sürekli bir şekilde takip edilmesi, enstrümanın üst düzeyde çalınabilmesine olanak sağlayacak derecede öneme haizdir. Eğitim sürecinde ele alınan konular arasında,

  • Keman ve kemana ait aksesuarların tanıtılması
  • Keman ve yaya ait tutuş tekniklerinin öğretilmesi
  • Gamlar ve arpejlerle ilgili egzersizler
  • Kemanla ilgili teorik bilgiler
  • Müzikal terimler
  • Tarihsel gelişimi, dönemleri ve geçmişteki keman repertuarlarının tanıtılması, keman eğitimlerinde yer alır.

Eğitim sürecinde yapılan pratik çalışmalarda ise, öğrencinin seviyesine uygun olarak seçilen parçaların çalınması ve etüt çalışmaları yapılmaktadır. Eğitimciler seviye yükseldikçe piyano gibi farklı enstrümanlarla çalınan parçalara eşlik edilmesini sağlayarak, öğrencilerin kemanla ilgili yeteneklerinin gelişmesine önayak olmaktadır.

Piyano Eğitimi

Piyano Eğitimi

Piyano Eğitimi çocukların ruhsal gelişimlerinin olumlu bir şekilde tamamlanması adına oldukça önemli bir etkendir. Küçük yaşlarda...

Yorum Yap


Yorum Yap Yorum Yap Call Now ButtonHemen Ara