Gitar Eğitimi

Gitar eğitimi genç neslin her dönemde en fazla ilgi gösterdiği müzik eğitimleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Gitar eğitimindeki ideal başlangıç yaşı fiziksel yeterliliğe bağlı olarak 7 yaş olarak kabul edilebilir.Profesyonel müzisyenler tarafından verilen gitar eğitimlerinde öğrenme süreci biraz daha uzun olmakla birlikte, her geçen gün daha keyifli bir hal almaktadır. Teorik ve pratik bilgilerin harmanlanmasıyla kompleks bir şekilde verilen eğitimler sonucu isteyen öğrencilere kurs sonunda yapılacak değerlendirme sınavı sonucunda kurs bitirme belgesi verilir. İsteğe bağlı olarak bireysel veya gruplarla yapılan gitar eğitimleri, öğrencide müzik sevgisi uyandırmak, hayal dünyasının gelişimine katkı sağlamak ve sağlıklı bir ruh halinin oluşumuna destek vermektedir.

Gitar eğitimi bireyin kişisel gelişimine katkı sağladığı uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır. Çocukların yanı sıra yetişkin bireylerin de katılabildiği gitar eğitimleri, haftanın belirli gün ve saatlerinde belli bir müfredat çerçevesinde verilmektedir. Tek kişilik özel eğitimler ise, öğrenci ve eğitmen tarafından karşılıklı olarak belirlenen gün ve saatlerde yapılabilmektedir.


Gitar Hakkında Genel Bilgiler

Gitar eğitimi hem pratik hem teorik bilgilerin verildiği bir süreçtir. Gitar çalmanın gençler arasında oldukça yaygın olması, enstrümana olan ilgiyi her geçen gün daha da artırmaktadır. Oldukça prestijli bir çalgı olan gitar, bol pratik gerektiren bir eğitim programıdır. Gitar, çeşit olarak oldukça zengin bir enstrümandır.

 • Akustik gitar
 • Elektrik gitar
 • Klasik gitar
 • Bass gitar
 • 12 telli gitar

Klasik gitarlar tüm gitar türlerinin merkezinde bulunan ve en yaygın olarak kullanılan tür olarak bilinir. Teknesinin tam ortasında yer alan ses deliği tellerden gelen rezonansı artırarak sesin gür çıkmasını sağlar. Klasik müzik ve İspanyol Flamenko tarzı müziklerin vazgeçilmez enstrümanıdır. Sapın üst bölümünde 3 kalın tel çelikten, alt 3 tel ise naylondan yapılmıştır.

Akustik gitarlar ise, rock ve jazz türüne ait müzik parçalarına çok daha uygun bir gitar çeşididir. Sap kısmı klasik gitarlara göre daha dar, tüm telleri ise çelikten yapılmıştır. Klasik gitar tırnaklarla akustik gitar ise pena ile çalınmaktadır.

Genç neslin ilgi gösterdiği gitar türlerinden biri olan elektrik gitar ise, gövdesinde yer alan manyetikler sayesinde sesin çok güçlü bir şekilde iletilmesini sağlayan çalgılardır. Tellerin titreşimlerini elektrik akıma çevirerek ileten elektrik gitarlar, amfi kullanılarak çalınmaktadır. Dünyada yaygın olarak kullanılan elektrik gitar, jazz, pop, rock, funk, metal müzik gibi birçok müzik türünde sıklıkla kullanılır.

Gitar Eğitim İçerikleri

Gitar eğitimiprofesyonel eğitmenler tarafından belirlenen ders müfredatına uygun olarak sürdürülmektedir. Eğitim konuları arasında,

 • Gitar ve aksesuarlarının tanıtımı ve kullanılması
 • Gitar tutuş tekniklerinin öğretilmesi
 • Gitar hakkında teorik bilgiler
 • Gam, arpej, akor öğrenimi
 • Müzikal terimlerle ilgili bilgiler
 • Öğrenci seviyesine uygun etüt çalışmaları
 • Gitar türlerinin tanıtılması
 • Parmak çalışmaları
 • Gitarın geçmişi ve repertuarları hakkında bilgiler yer almaktadır.

Diğer tüm müzik aletlerinde olduğu gibi sabırla sürdürülmesi gereken gitar eğitimleri, düzen ve devamlılık gerektirmektedir. Müzik sevgisi ve enstrüman çalma isteği, gitar kurslarına başlamak için gerekli görülen en önemli unsurlardır.

Piyano Eğitimi

Piyano Eğitimi

Piyano Eğitimi çocukların ruhsal gelişimlerinin olumlu bir şekilde tamamlanması adına oldukça önemli bir etkendir. Küçük yaşlarda...

Yorum Yap


Yorum Yap Yorum Yap Call Now ButtonHemen Ara